Navenek běžné, uvnitř nevšedně inteligentní. Inteligentní technika budov Gira

Dvoupodlažní dům architektky Alexandry Schmitz působí navenek až překvapivě nezajímavě. Fasáda z tmavého dřeva z douglasky, prostorná dřevěná terasa a klasická sedlová střecha, dobře splynou ve venkovském prostředí. Ale to, co návštěvníci na první pohled nevidí, je interiér plný technických zlepšení, je kompletně zasíťovaný a jeho energetická účinnost je díky solárním panelům na střeše, dobře izolovanými stěnami a domovní technologii Gira 55.

Dřevo není jen na fasádě, ale i v interiéru. Podlahy z dubového dřeva v obou patrech. Technologie budovy systému KNX je řízena velmi pohodlně díky multifunkčnímu panelu Gira G1. Ten je namontován na stěně a může ovládat např. všechna světla jedním dotykem, ovládat žaluzie, teplotu v místnosti nebo domovní komunikaci.

l2_v365097_958_992_661-1

Například při odchodu z domu, zjistíte, že je jedno okno otevřené. Cestou lze pak pomocí chytrého telefonu nebo tabletu okno zavřít nebo ovládat všechny funkce budovy.

Tyto funkce nedělají bydlení jen pohodlné ale také energeticky šetrnější. S teplem získaným ze solárních panelů lze například vyhřívat bazén. Termostat měří teplotu a pak řídí distribuci tepla, takže žádná energie se nespotřebuje zbytečně. Kromě toho v horkých letních dnech poskytne automatické zastínění oken. Všechna data řídí Gira Home Server, „mozek“ celé domovní technologie. Dokonalá souhra všech komponentů přináší roční spotřebu primární energie 47,7 kWh / m2.

V domě byla použita vypínačová řada Gira E2 v bílé lesklé barvě.

V domě byla použita vypínačová řada Gira E2 v bílé lesklé barvě.

Architektka navrhla úzká okna v koupelně, která nabídnou výhled na zeleň a zároveň nedovolí pohled dovnitř.

Díky solárním panelům na střeše a inteligentní kontrole jsou podlaha, horká voda a bazén vytápěny podle potřeby a efektivně.

Vše vidíte na první pohled: „Gira Home Server App“ vám umožní ovládat ovládací prvky domu i na cestách. Obyvatelé tak mohou zkontrolovat, zda jsou všechna okna zavřena a světla zhasnutá.

Všechna zařízení napájená elektřinou v domě je možné vypnout jedním dotykem prstu – buď určité patro nebo celou budovu.

Vlevo: Detektory pohybu dané do stropu. Spolu s okenními a dveřními kontakty a propojení pomocí „Gira HomeServer“ tvoří součást zabezpečovacího systému. Vpravo: Vypínačový program Gira „TX_44“ v provedení Alu, který je odolný proti všem typům počasí.

Newsletter

Sledujte naši nabídku, odebírejte novinky e-mailem.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.